Веднъж попаднали в устата, те остават там, обяснява проф. Пенева
Снимка: Guliver / iStock
Едва ли днес има майка, която да не е на ясно, че млечните зъби на детето искат грижи, че кариесите, които хлапетата получават още на 4-5 години, са аларма.
Те са сигнал, че в бъдеще ще имат проблеми и, че хигиената трябва да е много по-стриктна, а посещенията при стоматолога – чести. Защото всички микроорганизми, които попаднат в устата на детето, остават там. И, когато намерят благоприятна среда, започват да вършат подмолната си дейност и да рушат зъбите му.
За грижите за млечните зъби в периода, когато на тяхно място идват постоянни, разговаряме с проф. Милена Пенева, детски стоматолог и национален консултант по дентална медицина.
Проф. Пенева, когато падне първото зъбче, вероятно хигиената и всички изисквания към храненето трябва да са по-строги?
Хигиената е изключително важна и, разбира се, хранителните навици. Създаването на тези навици започва много по-рано – от момента на пробива на зъбите и дори още по-рано. Не трябва да се чака 6-ата година, когато първото млечно зъбче пада и се заменя с постоянно.
Проф. Милена Пенева
Снимка: личен архив
След 6-ия месец, когато бебето вече има временни зъби, майката трябва да започне да се грижи за хигиената. А след първата година, тя да връчи четката за зъби на детето и да му покаже как да я движи. Все още обаче тя е тази, която трябва да мие зъбите му.
Как става почистването на устата, когато детето не е навършило годинка и не може да държи стабилно четка за зъби в ръка?
Когато зъбчето е едно, има различни средства за почистване. Не се използва четка и паста. Използват се различни накрайници за пръста, които имат тънки и фини силиконови ресни.
Паста също не се използва. Има специални гелове, които не се пенят. Няма риск, дори и детето да ги погълне. И те се използват не само за бебета, но и по-големите – за деца до 3 години.
Между 6 месеца и 1 година тези приспособления не са необходими. Достатъчно е майката, след като си измие ръцете, са натопи малричка разредена кислородна вода в съотношение 1:1 и с нея да почисти зъбите, венците и езичето. Добре е това да се прави, защото от кърменето или от адаптираното мляко се получава сор – млечница.
А, тогава, когато детето вече има постоянни зъби, тази грижа е още по-отговорна. Защото това са зъбите за цял живот.
Какви по-специални грижи трябва да се полагат за постоянните зъби?
Тогава е моментът, когато трябва да се излекуват всички кариозни лезии на временните зъби. Тъй като всеки нелекуван зъб е резервоар от микроорганизми и те живеят в устата.
Числото на микробите трябва да се сведе до минимум, защото веднъж влезли в устата, те намират прекрасни условия да живеят върху всяка една повърхност. Ще се заселят и върху новопоявилия се зъб. А неговата минерализация е много по-слаба и незавършена, особено непосредствено след пробива. И точно за това развалянето на първите постоянни зъби става много бързо.
Остана ли в миналото схващането, че млечните зъби не се лекуват, защото така и така ще се сменят?
За това въобще не бива да се говори. Всичко се лекува.
Но най-важно е всички да разберат, че трябва да се лекува не само зъбът, а кариозният процес. Нещо, което досега не се е правило. Затова при прегледа ние правим оценка на риска. Искаме да видим кои са индивидуалните рискови фактори за всяко едно дете.
Например, ако зъбите са подредени на гъсто, има условия да се събира и натрупва плака. Затова съветваме родителите да се коригира и захапката.
Веселина Мончева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари